the river arts district everyday.

Studios open 5-6 days a week
9 CURVE studios & garden @ 9 Riverside Drive www.CURVEstudiosNC.com
Angelique Tassistro • ceramics
Cassie Ryalls • ceramics
Monty Phillips • enamel jewelry
Silver River Center for Chair Caning • chair caning
12 CURVE studios & garden @ 12 Riverside Drive www.CURVEstudiosNC.com
Karen Newgard • ceramics
Kyle Carpenter • ceramics
Maria Andrade Troya • ceramics
352 Depot @ 352 Depot Street www.siteworkstudios.com
Richard Christian Nelson • painting
362 Depot @ 362 Depot Street www.glenrockdepot.com
Heather Knight • ceramics
Cotton Mill Studios @ 122 Riverside Drive www.thecottonmillstudios.com
Akira Satake • ceramics
Cynthia Pierce
Vicky Pinney • painter
Glen Rock Depot @ 372 Depot Street www.glenrockdepot.com
David Lookingbill • jewelry
Desert Moon Designs Studios • jewelry & ceramics gallery
Julie Spalla • glass
Odyssey Gallery & Studios @ 238 Clingman www.odysseyceramicarts.com
MaryJane Findley • ceramics
Phil Mechanic Studios @ 109 Roberts Street www.philmechanicstudios.com
Flood Gallery
Julie Covington • ceramics
Katie Hill • ceramics
Pump Gallery
Will Dickert • ceramics
Pink Dog Creative @ 342 - 348 Depot Street www.pinkdog-creative.com
Judy Levine • weaving
Mary Webster • fine art, murals & decorative
Pat Phillips • goldsmith
Riverside Studios @ 174 W. Haywood Street www.riverartsdistrict.com
Brit J. Øie • Mixed Media
Diane Bielak • art quilts
Jon Graham • painting
Julie Miles • acrylic
Lucretia Speas • painter
Riverview Station (North) @ 191 Lyman www.riverviewstation.com
310 ART Gallery
Bet Kindley • photography & encaustic
Cat Jarosz • stoneware
Fleta Monaghan • painter
Judi Harwood • ceramics
Karen Dubois • ceramics
Lori Theriault • ceramics
M H Libman • woodturning
Mary Alice Ramsey • mixed media
Melanie Robertson • ceramics
Sarah Wells Rolland • ceramics
Sassafrass Studio • encaustic/photo
The Village Potters • ceramics studios, gallery & teaching facility
Riverview Station (South) www.riverviewstation.com
Barbara Zaretsky • textiles
Cloth Fiber Workshop • textiles
Gary D Whalen • photography
Gene Rice • stained glass
John Mac Kah • painter & teacher
John Tyson • photography, painting
Marty Libman • wood
Matt Tommey • basket maker
Pattie Ann Hale • painter
Roberts Street Studios @ 140 Roberts Street www.riverartsdistrict.com
Joseph Ransmeier • wood
Studio 375 Depot @ 375 Depot Street www.riverartsdistrict.com/studio-375
Michael Allen Campbell • acrylic
The Lift Studios @ 349 Depot Street www.theliftstudios.com
Daniel McClendon • painter
Warehouse Studios @ 170 Lyman Street www.riverartsdistrict.com
Patrick McDermott • functional clay
Richard Metcalf • jewelry
Wedge Studios @ 111 to 129 Roberts Street www.riverartsdistrict.com
Barbara Perez • ceramics
Broken Road Studio • painters
Desiree DeMars • encaustic painter
Dyed in the Wool Designs • textiles
Joyce Thornburg • painter
Karen Weihs • painter
L2 @ Wedge Studios • Level 2 - Wedge Studios
Mark Bettis • painter
Misha • watercolor
Naomi Diamond Rogers • textiles
Pamella O'Connor • lamps
Philip DeAngelo • painter
Rachel Rolseth • painter
Sandra Bottinelli • painter
Stephen St. Claire • painter
Susan Strazzella • painter